O plemene

História

Welsh Corgi Pembroke je  ako už názov napovedá, plemeno pochádzajúce z Veľkej Británie. Presnejšie z Pembrokeshire vo Welse. Už samotný názov prezrádza niečo o jeho veľkosti. Corgi je totiž slovo označujúce „trpasličieho psa“. V línií je spolu so svojím staršími bratrancami, ktorí sa volajú Wlsh Corgi Cardigan. Samotné plemeno je považované za jedno z najstaršiích pracovných plemien a do Anglicka boli predkovia dnešných Corgis dovezený Vikingami. Napriek tomu, že to nemusí byť zjavné, Corgi bol a je  využívaný ako pracovný pes pri pasení rôznych domácich zvierat. Ide o namenšieho zástupcu tejto skupiny pracovných psov.

 

queen elisabeth II and corgi 1

 queen elisabeth II and corgi 2

Welsh Corgi sa stal v minulom storočí známi hlavne vďaka Kráľovnej Alžbete II, ktorá sa ich chovu venuje už niekoľko desaťročí. Na slovensku sa história Corgiou začala písať až v roku 1981 sučkou Int.Ch. Blackberry Levada. Ako ďalej uvádza Welsh Corgi Club Slovakia, táto sučka sa stala základom chovnej stanice „Z (Old) Pembroku“.

Telo

Corgiho by ste mohli charakterizovať ako veľkého psa v malom balení. Nízko postavené silné telo drží na krátkych nohách. Tvár Corgiho je inteligentnejšou verziou líščej tváre, pričom jej dominujú pomerne veľké uši. Krk je primerane dlhý telu. Trup corgiho sa smerom k pance mierne zužuje. Samotnému drupu dominuje výrazný hrudník.

Povaha

Corgi je priateľký a večne zvedavý pes. Inteligenčne patrí medzi tie najmúdrejšie psy na svete a ich tréning by nemal byť zanedbávaný. Často dokáže až prekvapiť a v princípe platí, že každý pes je iný. To čo jednému neprekáža, iný naopak nemôže obstáť.